Kategorie blog
Producenci
Zdrowy cukier – ksylitol – czym słodzić, aby zęby były zdrowe? 0
Zdrowy cukier – ksylitol – czym słodzić, aby zęby były zdrowe?

Dlaczego warto ograniczyć spożywanie zwykłego cukru?

Zwykły cukier zawarty w produktach spożywczych jest jedną z głównych przyczyn powstawania próchnicy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo doprowadzić swoje uzębienie do stanu krytycznego, spożywając biały cukier w nadmiernych ilościach bez zachowania należytej dbałości o higienę jamy ustnej. Takie postępowanie jest najczęstszą przyczyną chorób zębów oraz dziąseł. W kwaśnym środowisku jamy ustnej łatwo dochodzi do demineralizacji szkliwa, co jest źródłem próchnicy. Dzieje się tak, ponieważ cukry są pożywką dla bakterii produkujących kwasy.

Zalety ksylitolu

Ksylitol jest zdrowym słodzikiem pochodzenia naturalnego – inaczej nazywany jest „cukrem brzozowym”. Dzięki swoim właściwościom, poprawia stan uzębienia oraz działa leczniczo na ubytki próchnicze – odbudowuje szkliwo. Dlatego zaleca się między innymi żucie gumy po posiłku – zawiera ona w swoim składzie ksylitol przywracający zasadowe środowisko w jamie ustnej.

Czym jest ksylitol?

Ksylitol to słodki w smaku organiczny związek chemiczny, pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy. Jego główna zaleta to fakt, że nie fermentuje w jamie ustnej, a co się z tym wiąże – nie zamienia się w kwasy. Przeciwnie – korzystanie wpływa na proces mineralizacji szkliwa. Zapobiega także powstawaniu kamienia nazębnego.

Gdzie występuje zdrowy cukier?

Ksylitol jest składnikiem produktów, których etykiety zawierają symbol E967. Może występować w galaretkach, musztardach, dżemach, sosach oraz mrożonych owocach morza. W naturalnej postaci możemy spotkać go w owocach i warzywach takich jak: sałata, szpinak, maliny czy truskawki. Warto zatem szukać zdrowych przekąsek zamiast wysokokalorycznych słodyczy powodujących próchnicę.

Ksylitol – metoda na zdrowe zęby maluchów

Aby zadbać o właściwą higienę jamy ustnej naszych pociech, warto od pierwszych miesięcy życia dziecka stosować produkty wpływające na remineralizację szkliwa. Jedną z wygodnych i skutecznych możliwości zapobiegania próchnicy jest wybór pasty do zębów zawierającej ksylitol lub chusteczek nim nasączonych.

Ksylitol – narzędzie w walce z kserostomią

Kserostomia jest chorobą objawiającą się suchością w ustach – co za tym idzie – może ona powodować choroby uzębienia i ubytki. Ksylitol, dzięki swoim właściwościom, wpływa na powstawanie śliny, dlatego jest skutecznym orężem w walce z bakteriami powodującymi próchnicę. Reguluje pH jamy ustnej, przywracając równowagę kwasowo-zasadową. Warto o tym pamiętać, myśląc o sposobach na zachowanie pięknego uśmiechu i zdrowych zębów.

Przeczytaj również na naszym blogu:

Co powoduje nieświeży oddech i jak z tym walczyć

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl