Kategorie blog
Producenci
Scaling - usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym 0

Czym jest kamień nazębny?

Jest to płytka nazębna połączona z resztkami pokarmowymi, które uległy mineralizacji. Kamień jest koloru kremowego czasami żółtobrązowego. U osób palących papierosy może występować w kolorze ciemnobrązowym. Złogi nazębne przede wszystkim odkładają się na dolnym łuku zębowym od strony języka oraz na zębach trzonowych górnych od strony policzka. Istnieje również kolejny rodzaj złogu jakim jest osad nazębny. Przeważnie odkłada się on po kawie, herbacie i papierosach.

Na czym polega scaling (skaling)?

Usługa usunięcia kamienia nazębnego polega na przyłożeniu końcówki ultradźwiękowej w miejsce gdzie występuje kamień, pod wpływem drgań dochodzi do rozbicia i oderwania złogów. Po wykonaniu usługi zleca się wypolerowanie oczyszczonych zębów specjalną pastą polerską, szczoteczką lub gumką na wysokich obrotach. Jako metodę uzupełniającą po scaling-u często stosuję się zabieg piaskowania zębów w celu usunięcia dodatkowych osadów z powierzchni, przestrzeni międzyzębowych i bruzd zębów.

Czy zabieg jest bezbolesny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest dobrze znoszony przez pacjentów, jest bezpieczny i prawie bezbolesny.
W niektórych przypadkach usługa ta może dawać uczucie lekkiego dyskomfortu spowodowanego drganiami urządzenia ultradźwiękowego.

Jak często należy usuwać kamień?

Tendencja i skłonność do odkładania się kamienia nazębnego jest indywidualna. Istnieje jednak grupa Pacjentów u których złogi odkładają się częściej niż u innych osób. Przede wszystkim związane jest to ze składem śliny. Regularne usuwanie kamienia oraz prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej z pewnością będą mogły zapobiec temu zjawisku.

Zabieg nie jest wskazany dla:

– osób z rozrusznikiem serca - istnieje obawa, iż skaler mógłby zakłócić jego pracę,

– osób po operacji wstrzepienia „bypassów”,

– osób chorujących na cukrzycę,

– kobiet w pierwszych i ostatnich miesiącach ciąży.

w tych przypadkach kamień nazębny usuwa się narzędziami ręcznymi. Dla osób, u których zabieg usuwania kamienia nie jest wskazany można stosować irygator dentystyczny, które za pomocą wody pod ciśnieniem skutecznie usuną zgromadzoną płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl