Kategorie blog
Producenci
Jak czyścić protezę zębową? 0


Prawidłowa higiena protez zębowych zapewnia im dłuższy żywot, oraz wpływa także na wygodę użytkowania.  Ogranicza stany zapalne błon śluzowych i pozwala cieszyć się ulubionymi posiłkami bez nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej. Warto więc nauczyć się, jak prawidłowo dbać o protezę zębową.


Najważniejszą zasadą jest regularność. Protezy trzeba myć codziennie, najlepiej po każdym posiłku, ponieważ osadzają się na niej szkodliwe bakterie i kamień nazębny. Nieusuwane mogą powodować nawracające stany zapalne jamy ustnej, owrzodzenia, pogarszać kondycję dziąseł oraz wpływać na stan zdrowia prawdziwych zębów. Jeśli z jakiegoś powodu użytkownik protezy zębowej nie ma możliwości umycia jej od razu po jedzeniu, powinien przynajmniej opłukać ją pod ciepłą, bieżącą wodą. Woda nie może być jednak zbyt gorąca, gdyż mogłaby spowodować zdeformowanie sztucznych zębów.


Najczęściej używanym narzędziem do czyszczenia protezy zębowej jest specjalistyczna szczoteczka. Wyposażona jest w dwie główki (do czyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej części protezy) pomagające dotrzeć do różnych zakamarków oraz delikatne włosie, które nie rysuje powierzchni protezy. Odradza się korzystanie ze szczoteczek elektrycznych i szczotek do rąk. Są one zbyt inwazyjne i mają za ostre włosie, które może kaleczyć powierzchnię sztucznych zębów. W powstałych rowkach i szczelinach zbierać będą się bakterie, które są przyczyną brzydkiego zapachu z ust i powracających infekcji śluzówek.


Dokładne umycie protezy wymaga jej wyjęcia. Trzeba wyszorować całą jej powierzchnię, a nie tylko same płytki sztucznych zębów. Przy szczotkowaniu najwięcej uwagi powinno się poświęcać tym elementom, które stykają się bezpośrednio z dziąsłami!


Do mycia należy stosować specjalne preparaty dedykowane do czyszczenia protez zębowych.
Preparaty i pasty do czyszczenia sztucznych zębów, mają  właściwości bakteriobójcze i septyczne.

   

Pasty do protez zębowych różnią się od zwykłych past tym, że mają silniejsze działanie antybakteryjne. Nie rysują powierzchni protez zębowych i nie wpływają negatywnie na ich właściwości. Dobrze usuwają drobinki jedzenia i przykry zapach.

Czyszcząc protezę zębową pastą, należy myć ją przynajmniej przez 2 minuty. Zalecane są delikatne i okrężne ruchy wymiatające. Pasty mają delikatne właściwości ścierające, nie ma więc potrzeby, by zbyt mocno przyciskać szczoteczkę. Nieprawidłowe rozprowadzanie może powodować, że powierzchnia protezy stanie się szorstka, a wtedy łatwiej będą tworzyły się na niej osady (od kawy, czy papierosów).
Tabletki czyszczące powinny być dopełnieniem czyszczenia protez. Tabletki usuwają nawet trudne osady i niszczą do 99,9% bakterii. Można je stosować na co dzień, by zachować protezę w wysokiej czystości.

Czyszczenie za pomocą tabletek jest bardzo proste. Wystarczy oczyścić protezę przy pomocy suchej szczoteczki, a następnie wrzucić jedną z tabletek do szklanki wypełnionej do połowy letnią wodą. Następnie umieścić w niej sztuczne zęby na około 3 minuty (do 10 minut, gdy chcemy dokładnie oczyścić protezę z kamienia). Po ich upływie wystarczy opłukać i wysuszyć protezę zębową.


Oczywiście istnieją też domowe sposoby czyszczenia protez zębowych. W codziennym użytkowaniu mogą jednak nie być tak dobre ani tak efektywne, jak specyfiki kupione w aptece.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl