Kategorie blog
Producenci
Dlaczego warto stosować nić dentystyczną do czyszczenia zębów? 0

Pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak zostaniemy odebrani, nic więc w tym dziwnego, że zależy nam na własnym wyglądzie. Zdrowy, zadbany uśmiech to klucz do sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym. Ludzie uśmiechnięci budzą sympatię i zaufanie. By jednak nasze zęby prezentowały się okazale i estetycznie musimy dbać o nie z należytą starannością.Stosowanie nici dentystycznej jest niezbędne, aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i zapobiegać chorobom zębów, w tym próchnicy i parodontozy. Jest niezbędnym artykułem higienicznym, który powinien znaleźć się w każdym domu.


Cel nitkowania zębów jest prosty - usunięcie nadmiaru zanieczyszczeń, który prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, co z kolei jest krokiem ku podrażnieniom, zaczerwienieniom i infekcjom dziąseł.


Rodzaje nici dentystycznych

 • woskowane - pokryte są warstwą wosku, który ułatwia wprowadzenie nici, zwłaszcza przy stłoczonych zębach i sprawia, że nitka się nie strzępi (Gum Fine Floss, Elmex, Curaprox, Oral-B Essential Floss),
 • pęczniejące - są grubsze od standardowych nici, pęcznieją pod wpływem wilgoci, dzięki czemu dokładniej czyszczą nawet spore przestrzenie między zębami (Elgydium Dental Floss, Active, Jordan Expand Fresh, Sunstar GUM Expanding),
 • wybielające - nasączone są substancjami, które pomagają usuwać osad nazębny i przebarwienia (Jordan Whitening),
 • z fluorem - stanowią dodatkową ochronę przed próchnicą i parodontozą (KIN, Elgydium Dental Flos),
 • antybakteryjne - nasączone są substancją, która ogranicza tempo namnażania się bakterii (Elgydium nić dentystyczna z chlorheksydyną).
 • do czyszczenia aparatów ortodontycznych oraz mostów (ORAL-B Super Floss).


Dla osób, które mają trudności z używaniem nici dentystycznych powstały specjalne uchwyty, a nawet nitki dentystyczne już na uchwytach.


Musimy pamiętać że zgryz i rodzaj uzębienia to kwestia indywidualna. Nie każda nić jest dla nas odpowiednia. Od rozmieszczenia naszych zębów i odstępów między nimi zależy dobór odpowiednich nici. Jeśli mamy wątpliwości, możemy tę kwestię skonsultować ze stomatologiem lub farmaceutą. Najważniejsze, by nić spełniała nasze wymagania i oczekiwania oraz starannie czyściła przestrzenie międzyzębowe. Marka i cena powinny być sprawą drugorzędną.


Kilka podstawowych zasad dotyczących nitkowania zębów

 • Ważne, by każdy zabieg wykonywać odrębnym, czystym kawałkiem, który po zużyciu wyrzucamy.
 • Do czyszczenia potrzebujemy około 50 cm nici dentystycznej.
 • Przeciwległe końce odmierzonego fragmentu nawijamy na palce wskazujące obu rąk, zostawiając między nimi przestrzeń o długości 4-5 cm.
 • Nić powinna być stale napięta.
 • Czyszcząc musimy pamiętać, by nasze ruchy były delikatne.Nieodpowiednie postępowanie może uszkodzić delikatną tkankę dziąseł.
 • Naprężamy nitkę i przy pomocy ruchów w górę i w dół zaczynamy wymiatać resztki pokarmowe spomiędzy naszych zębów.
 • Poprawne nitkowanie powinno trwać około 3 minut.
 • Po czyszczeniu należy wypłukać jamę ustną i umyć ręce.


Czyszczenie zębów nicią dentystyczną to zabieg uzupełniający prawidłową higienę jamy ustnej. Nitkowanie zębów zalecane jest osobom dorosłym i dzieciom po ukończeniu 10. roku życia.  Nawyki wpojone w dzieciństwie mają znaczący wpływ na świadomość i prawidłową dbałość o zdrowie i higienę dorosłych ludzi.

Według specjalistów najlepsze efekty daje czyszczenie zębów po każdym ich szczotkowaniu.  W takich przypadkach zaleca się codzienne nitkowanie zębów po wieczornym myciu. Daje to nam pewność, że podczas snu jama ustna jest wolna od zanieczyszczeń, a bakterie nie będą się swobodnie namnażać w trakcie przerwy nocnej.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl