Kategorie blog
Producenci
Jak przygotować dziecko do wizyty? 0

Wizyta dziecka u dentysty jest zawsze trudnym i stresującym momentem- zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Mały pacjent boi się białego fartucha, widok strzykawki i specjalistycznego wyposażenia gabinetu, które wygląda dziwnie i niebezpiecznie.

Aby wizyta u dentysty dziecięcego nie była traumatycznym doświadczeniem , lepiej jest się do niej wcześniej przygotować. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów, które mogą być pomocne.

Zaaranżuj wizytę adaptacyjną

Są szkoły, które zalecają już pierwszą wizytę zanim maluch zacznie ząbkować, czyli nim skończy rok. Natomiast w wieku 2-3 lata warto zabrać dziecko do stomatologa dziecięcego na tzw wizytę adaptacyjną, podczas której będzie miało okazję przyjrzeć się bliżej gabinetowi, usiąść w fotelu,

oglądnąć sprzęty i nauczyć się prawidłowo dbać o zęby. Wizyta absolutnie nie może się wiązać z żadnym zabiegiem. Nie czekajmy więc, aż stanie się ona koniecznością i związana będzie z bólem zęba. Tym bardziej, że taka wizyta oznacza często borowanie i zastrzyki znieczulające. Wówczas dentysta będzie kojarzył się dziecku z czymś nieprzyjemnym. Większość dzieci źle znosi już sam widok strzykawki, które znane są im dobrze z gabinetów pediatry, dlatego jeśli okoliczności zmuszają do wizyty u stomatologa warto rozważyć gabinet stosujący znieczulenie komputerowe. Istotnym jest, aby nasza pociecha nabrała zaufania do dentysty, by kojarzyła go jako osobę miłą i sympatyczną.

Oswajanie z gabinetem i nową sytuacją

Przed pierwszą wizytą warto zacząć przyzwyczajać dziecko do realiów gabinetu stomatologicznego, zafascynować pracą specjalisty. Sprawdzonym sposobem jest wspólna zabawa w dentystę. Można zaaranżować gabinet w domu i odegrać scenki np oglądanie zębów w lusterku. Bardzo pomocne jest również czytanie odpowiednich książeczek, które przedstawiają pracę dentysty. Ważne aby dziecko zafascynować tematem, by wizyta była ciekawa.

Nie opowiadaj o przykrych doświadczeniach

Powinniśmy unikać tematów związanych ze swoim przykrym doświadczeniami z dentystą. Dziecko nie powinno też być świadkiem rozmów pomiędzy dorosłymi, którzy opowiadają swoje traumatyczne przeżycia czy historie o niemiłych zabiegach stomatologicznych, jakich doświadczyli.

 

 

Odpowiedni dobór słów

Kiedy rozmawiamy z dzieckiem o dentyście rozważnie dobierajmy słowa. Nie używajmy słów wywołujących natychmiastowy lęk, czyli np zastrzyk czy ból. W trakcie wizyty musimy też być przygotowani na negatywną reakcję dziecka, na płacz lub krzyk. Powinniśmy jednak zachować spokój i budować pozytywne skojarzenia. Niewskazane jest przerwanie zabiegu czy uspakajania malucha, ani powtarzanie mu ,,to nic nie boli,, albo ,, pani dentystka tylko sobie poogląda ząbki i nic nie będzie robić,,. Tego rodzaju słowa nie uspakajają dziecka, a wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej dziecko niepokoją.

 

Dodawaj otuchy

W czasie wizyty pamiętaj o tym, aby dodawać dziecku otuchy. Za każdym razem, gdy dzielnie zniesie jakiś zabieg gratuluj mu, zachwycaj się jego odwagą. Mów np ,,brawo,, albo ,,świetnie sobie radzisz,,. Takie zwroty potrafią zdziałać cuda.

 

Nagroda

W większości gabinety specjalizują się w stomatologii dziecięcej przygotowane są do nagradzania swoich małych pacjentów. Dziecko może liczyć na naklejkę ,, dzielny pacjent,, , szczoteczkę itp. Pamiętajmy jednak, aby po udanej wizycie też pomyśleć o nagrodzie dla swojej pociechy.

Zadbaj o profilaktykę

Wizyty kontrolne u stomatologa są szczególnie istotne. Próchnica u dzieci rozwija się niezwykle szybko, a regularne wizyty pozwalają wykryć ją w początkowym stadium.

Natomiast wykonywane zgodnie z zaleceniami dentysty zabiegi, jak lakierowanie i lakowanie zębów, remineralizacja szkliwa oraz profesjonalna higienizacja skutecznie zmniejszają jej rozwój. Warto więc pamiętać o profilaktyce.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl