Kategorie blog
Producenci
W poszukiwaniu idealnego płynu do płukania jamy ustnej 0

Codzienna higiena jamy ustnej jest konieczna dla utrzymania zdrowych zębów. Obecność pełnych łuków zębowych umożliwia prawidłowe żucie, artykulację oraz pozwala na zachowanie prawidłowych rysów i proporcji twarzy. Dlatego już od czasów starożytnych popularne były zabiegi mające na celu usunięcie płytki nazębnej, wybielenie zębów czy też pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Rzymianie w celu ochrony zębów przed próchnicą płukali jamę ustną łagodnym octem z solą. Do tego celu używano także białe wino oraz mieszaninę miodu i piwa. Chińczycy, aby chronić zęby przed próchnicą stosowali połączenie soli, piżma i amoniaku. W starożytnych Chinach, Rzymie i Mezopotamii popularne były także wykałaczki, które są używane do dzisiaj.

Sposoby oczyszczania uzębienia

W przypadku niewystarczającej higieny jamy ustnej dochodzi do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Szczotkowania zębów jest najważniejszą czynnością wykonywaną przez pacjenta w celu zapobiegania wyżej wymienionym chorobom, ale niestety nie pozwala skutecznie wyeliminować wszystkich patogenów zasiedlających jamę ustną. W przypadku stosowania samej szczoteczki dochodzi do eliminacji 60% płytki nazębnej, dlatego konieczne jest użycie dodatkowych zabiegów higienicznych, które umożliwią usunięcie drobnoustrojów z miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki.

Do dodatkowych zabiegów zaliczamy: nitkowanie zębów, mechaniczne oczyszczanie języka, korzystanie ze szczoteczek międzyzębowych, wykałaczek i stosowanie płukanek.

W chwili obecnej na rynku dostępnych jest wiele płukanek. Z jednej strony poprawia to dostępność, z drugiej utrudniają podjęcie decyzji odnośnie zakupu odpowiedniego preparatu. Pacjenci nie znają właściwości produktów, ich wad i zalet. W tej sytuacji konieczna jest pomoc personelu medycznego w doborze odpowiedniego środka płuczącego.

Idealna płukanka powinna:

  • charakteryzować  się działaniem przeciwbakteryjnym,
  • odświeżać oddech,
  • zmniejszać ból i stan zapalny w jamie ustnej,
  • przyczyniać się do remineralizacji szkliwa,
  • nie posiadać działań ubocznych.

W niniejszej publikacji zostaną przedstawione dostępne na rynku płukanki z uwzględnieniem ich składu, właściwości i zastosowania, co powinno ułatwić podjęcie decyzji odnośnie wyboru odpowiedniego środka.

Chlorheksydyna (CHX)

Chlorheksydyna jest najpopularniejszym antyseptykiem stosowanym w stomatologii. Wykazuje silny efekt bakteriobójczy w stosunku do bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych, a także dużą skuteczność w eliminowaniu zakażeń grzybiczych. Posiada silny ładunek dodatni, który pozwala na jej łączenie się z ujemnie naładowaną błoną komórkową bakterii, co umożliwia jej zniszczenie. Chlorheksydyna ma także zdolność do łączenia się z powierzchnią błony śluzowej jamy ustnej i płytką nazębną. Może być z nich stopniowo uwalniana, co przedłuża jej działanie antyseptyczne.

Chlorheksydyna jest bardzo skutecznym antyseptykiem i znacznie poprawia stan higieny jamy ustnej. Hamuje odkładanie płytki nazębnej i działa przeciwzapalnie. Z tego powodu znalazła zastosowanie w leczeniu zapaleń dziąseł oraz jest polecana zamiast zakładania opatrunku chirurgicznego (np. po zabiegu kiretażu)    

Najlepiej oceniona przez pacjentów została bezalkoholowa płukanka z chlorheksydyną ze względu na korzystniejszy smak i mniej podrażnień w stosunku do pozostałych preparatów. Według badań przeprowadzonych przez Quirynen płukanie jamy ustnej przez jedną minutę dwa razy dziennie 10 ml 0,2 % glukonianem chlorheksydyny powoduje 85-90% redukcję bakterii w jamie ustnej. Płukanki z chlorheksydyną wpływają również hamująco na bakterie próchnicotwórcze w jamie ustnej, dzięki czemu mogą być stosowane w profilaktyce próchnicy zębów. W swoich badaniach Mielnik-Blaszczak udowodniła, że po 14 dniach kuracji istotnie zmniejszyła się ilość bakterii Streptococcus mutans i Lactobacillus.

Zalety CHX umożliwiają jej zastosowanie w leczeniu zapaleń dziąseł i przyzębia a także są pomocne przy utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej przez pacjenta. Chlorheksydyna jest nieoceniona dla pacjentów użytkujących aparaty ortodontyczne oraz u osób po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Wszechstronność i skuteczność stawiają chlorheksydyne na pierwszym miejscu wśród wszystkich antyseptyków. Potwierdzają to próby porównawcze wykazujące jej wyższość nad innymi środkami takim jak triklosan, olejki eteryczne, fluorki i czwartorzędowe związki amonowe.

Przykłady płukanek z chlorheksydyną: Curasept ADS (0,05% lub 0,12%),  KiN Gingival (0,12%)

Płukanki z fluorem

Ślina i płytka nazębna są w stanie zatrzymywać fluor zawarty w płukankach zapobiegając tym samym rozwojowi próchnicy. Różne stężenia fluoru (fluorku cyny, fluorku aminy oraz fluorku sodu) zawartego w płukankach decydują o częstotliwości stosowania danej płukanki. Płukanki z fluorem mogą być też stosowane przez dzieci w wieku powyżej 6 lat. Mają zazwyczaj słodki smak i nie zawierają alkoholu. Badania naukowe wykazały, że zastosowanie płukanki fluorkowej może spowodować redukcję próchnicy o 30-55%. Zastosowanie płukanek fluorkowych należy rozważyć u pacjentów z dużym ryzykiem próchnicy, a także u osób z erozją zębów. Wykazano, że fluor zawarty w płukankach hamuje progresję erozja a wyższe stężenie fluoru przyczyniło się do lepszych osiągnięć. Do płukanek fluorkowych często są dodawane inne związki chemiczne poszerzając tym samym ich spektrum działania. Na przykład chlorek cetylopirydyny zawarty w tych preparatach oprócz działania przeciwbakteryjnego ma również działanie przeciwgrzybicze.

Płukanki zawierające inne składniki

Poza dwoma popularnymi składnikami wymienionymi wyżej jest wiele innych, które poszerzają możliwości terapeutyczne płukanek. W preparacie Sensikin wykorzystane zostały sole potasu zapobiegające nadwrażliwości zębów poprzez zamykanie kanalików zębinowych. Płukanka BlanX zawiera wyciąg z porostu islandzkiego, który ma zdolność usuwania przebarwień szkliwa oraz zapobiega przebarwieniom spowodowanym piciem kawy czy herbaty.

Triklosan jest związkiem fenolowym o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym. Redukuje odkładanie naddziąsłowej płytki bakteryjnej oraz zmniejsza stan zapalny dziąseł. Przez wiele lat uważany był za związek bezpieczny i pozbawiony działań  ubocznych, ostatnio jest to jednak poważne. W badaniach odkryto, że może wpływać niekorzystnie na hormony tarczycy. Dlatego światowi producenci podjęli decyzję dotyczące usunięcia triklosanu ze swoich produktów w najbliższych latach. 

Płyny do płukania w codziennej higienie jamy ustnej

Stosowanie płukanek w codziennej higienie jamy ustnej ma wiele zalet. Szczególnie korzystne jest dla ludzi mających problem ze szczotkowaniem zębów. Są to na przykład pacjenci po urazach w obrębie twarzoczaszki oraz używający aparaty ortodontyczny. Z drugiej strony można je polecić właściwie wszystkim, gdyż uzupełniają one działanie innych przyborów higienicznych pomagając usunąć płytkę nazębną czy nieświeży oddech. W praktyce klinicznej poleca się podawanie pacjentom płukanki przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi i periodontologicznymi, zmniejszając dzięki temu ryzyko rozwoju bakteriami u pacjenta. Takie postępowanie pozwala również ochronić personel medyczny przed infekcją od strony pacjenta.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl