Kategorie blog
Producenci
Jakie pierwsze pasty, płyny i szczoteczki stosować u dzieci? 0
Jakie pierwsze pasty, płyny i szczoteczki stosować u dzieci?

Higiena jamy ustnej u najmłodszych

Płytka nazębna gromadzi się także na zębach dzieci. Maluchy są nawet bardziej zagrożone próchnicą niż dorośli, z uwagi na częstsze niż w przypadku dorosłych „podjadanie” między posiłkami. Skutkuje ono powstawaniem płytki nazębnej, a następnie próchnicy. Jak właściwie redukować płytkę nazębną z zębów i dziąseł? Oto kilka ważnych rad, pomagających utrzymać właściwy stan jamy ustnej dzieci.

Do stomatologa marsz!

Do ważnych elementów profilaktyki dentystycznej należą wizyty u stomatologa. Szczególnie ważna jest pierwsza z nich tak zwana wizyta adaptacyjna. Jej przebieg ma zasadniczy wpływ na dalsze życie naszego dziecka i jego nastawienie do tematyki związanej z higieną jamy ustnej. Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog bada stan uzębienia naszego malucha – warto zaplanować ją na krótki czas po pojawieniu się pierwszego ząbka.

Mleczaki też są ważne!

Pamiętajmy, że zaniedbane zęby mleczne i przedwczesne ich usunięcie może powodować w późniejszym czasie wady zgryzu u naszej pociechy, dlatego istotnym jest dbanie o zdrowie także pierwszych ząbków dziecka.

Jak prawidłowo oczyszczać zęby i dziąsła u dziecka?

Najwygodniejszą metodą mycia zębów u dziecka jest metoda ruchów okrężnych. Należy przyłożyć szczoteczkę do ząbków pod kątem 90° do powierzchni zębów i dziąseł i wykonywać ruchy okrężne w całym łuku zębowym. W powierzchni żującej powinniśmy wykonywać ruchy przednio-tylne – zarówno z jednej strony, jak i drugiej. Na powierzchniach wewnętrznych również powinniśmy wykonywać ruchy okrężne. Powierzchnię zębów przednich powinniśmy oczyszczać za pomocą ruchów wymiatających.

Pamiętajmy, by ucząc dzieci mycia zębów, zwracać im uwagę na to, by zaczynały szczotkowanie od zębów tylnych. Ważne jest także, by nie pomijać żadnych powierzchni i myć zarówno te żujące, wargowe, językowe i podniebienne.

Wspólne mycie ząbków – wspólna zabawa

W przypadku używania szczoteczki sonicznej, powinniśmy wykonywać ruchy okrężne, przykładając ją pod kątem 90°. Delikatne wibracje szczoteczki mogą pełnić dla dziecka funkcję zachęcającą, ponieważ łaskoczą powierzchnię dziąseł, co może okazać się niezwykle atrakcyjną formą codziennej zabawy J

Rodzice powinni myć zęby dzieciom do ich 10. roku życia – to niezwykle ważne, by kontrolować stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do ubytków!

Jakich produktów używać?

Na rynku istnieje wiele past do mycia zębów dla dzieci. Pamiętajmy, by wybierać pasty przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej – ich skład różni się w zależności od potrzeb dzieci w różnym wieku.

Warto zapoznać się też z produktami firmy

BRUSH-BABY, takimi jak:

  • szczoteczka elektryczna, soniczna dla dzieci w wieku 0-3 lat,
  • gryzak dla dzieci w wieku od 10-36 miesięcy,
  • chusteczki z xylitolem do czyszczenia dziąseł i zębów mlecznych 0-16 miesięcy,
  • FirstBrush szczoteczka manualna dla dzieci wieku 0-18 miesięcy,
  • pasta do zębów dla dzieci w wieku powyżej 6 lat,
  • pasta do zębów dla dzieci w wieku od 0-2 lat,
  • oraz innymi dostępnymi na rynku i ułatwiającymi dbanie o higienę jamy ustnej najmłodszych.

Sprawdź również na naszym blogu:

Czym słodzić, żeby nasze zęby były zdrowe i bez próchnicy

Co to jest szczoteczka soniczna

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl