Kategorie blog
Producenci
Czyszczenie zębów wodą pod ciśnieniem. Czyli jaki sprzęt wybrać i czym jest irygator? 0
Czyszczenie zębów wodą pod ciśnieniem. Czyli jaki sprzęt wybrać i czym jest irygator?

Co to jest irygator do zębów?

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób jeszcze skuteczniej niż dotychczas dbać o higienę jamy ustnej, na pewno zaciekawi Was ten artykuł. Przedstawimy w nim informacje na temat irygatora do zębów.

Nazwa tego urządzenia nie brzmi przyjemnie, może kojarzyć się ze specjalistycznym działaniem leczniczym, dlatego postaramy się oswoić Was z tym pojęciem, przedstawiając najważniejsze informacje na temat sposobu działania irygatora.

Na początek – wygląd i sposób działania irygatora

Irygator do zębów to urządzenie służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. Dzięki temu można dokładnie usunąć resztki pokarmów i osady z wszelkich trudno dostępnych miejsc w obrębie jamy ustnej, co zapobiega między innymi zmianom próchniczym.

Jakie są rodzaje irygatorów dostępne na rynku?

Irygatory stacjonarne

Przy wyborze najlepszego dla nas sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze różnice pomiędzy dostępnymi modelami irygatorów. Są to: liczba pulsacji (wystrzału płynu) na minutę, zakres ciśnienia strumienia (ciśnienie minimalne i maksymalne), ilość stopni regulacji ciśnienia oraz dołączone końcówki.

Irygatory stacjonarne szczególnie polecane są osobom nie planującym zabierania ich ze sobą w podróż – ich gabaryty nie są małe. Jednak duży rozmiar bazy zapewnia także większy rozmiar zbiornika na płyn, co ułatwia użytkowanie urządzenia. Wystarczy raz zapełnić całą objętość pojemnika, by starczyła ona na cały zabieg czyszczenia zębów. Najczęściej w irygatorach występują zbiorniki o pojemności 600ml. Z irygatorów stacjonarnych może korzystać cała rodzina - do zestawów dołączone są różnego rodzaju wymienne końcówki, które służą poszczególnym typom czyszczenia, np. końcówki poddziąsłowe, imitujące szczoteczkę do zębów czy skrobak do języka.

Irygatory bezprzewodowe

Irygatory bezprzewodowe mają wbudowany w rękojeść zbiornik na płyn oraz akumulator. W zestawie jest też stacja ładująca, na której możemy przechowywać irygator, gdy z niego nie korzystamy. Ze względu na kompaktowe rozmiary, zbiornik w irygatorze bezprzewodowym jest odpowiednio mniejszy niż w irygatorze stacjonarnym - pojemność zbiorników w takich irygatorach to ok. 130ml. Aby dokładnie oczyścić jamę ustną, potrzebne będą 2-3 napełnienia zbiornika. Mniejsze gabaryty to ważna zaleta, gdy chcemy zabrać irygator ze sobą w podróż.

Czym napełniać zbiornik irygatora?

Wystarczającym dla uzyskania efektu czystych zębów jest napełnienie zbiornika zwykłą czystą wodą. Codzienne korzystanie z płynów do płukania może spowodować uszkodzenie elementów wewnątrz irygatora. Bez dokładnego płukania irygatora wodą po każdym użyciu, dodatki zawarte w płynach mogą osadzać się w przewodach lub, przy dłuższym stosowaniu, zapchać pompę i uszkodzić ją. Najkorzystniej jest zatem stosować zwykłą czystą wodę.

Jak dbać o irygator?

Najważniejsze, by przestrzegać kilku zasad dotyczących urządzenia. Są to:

 • umieszczanie irygatora z dala od potencjalnych zagrożeń porażeniem prądem,
 • niechwytanie irygatora stacjonarnego za zbiornik,
 • obsługiwanie irygatora tylko suchymi rękoma,
 • regularne czyszczenie sprzętu z osadów i kamienia.

Stacjonarny irygator dentystyczny.

 1. Pokrywa zbiornika na płyn.
 2. Pojemnik na płyn.
 3. Włącznik/wyłącznik przepływu płynu.
 4. Rączka.
 5. Przewód doprowadzający płyn.
 6. Regulator ciśnienia.
 7. Włącznik zasilania.
 8. Przewód zasilający.

Zobacz również:

Irygatory Panasonic

Irygatory Philips

Irygatory Braun

Irygatory Aquajet

Irygatory Seysso

 

Irygatory

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl